Z dniem 1 maja 2014 roku weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach. Wprowadza ona spore zmiany w procesie legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Jedną z nowości jest obowiązek pobrania odcisków linii papilarnych od cudzoziemca ubiegającego się o:
- udzielenie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego,
- zezwolenie na pobyt czasowy,
- zezwolenie na pobyt stały,
- udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- wydanie kolejnej i zmianę karty pobytu,
- zgodę na pobyt tolerowany.
Wprowadzenie tej procedury utrudni działania pełnomocników w sprawach prowadzonych w związku z legalizacją pobytu cudzoziemców, konieczne jest bowiem osobiste stawiennictwo cudzoziemca we właściwym urzędzie. Powinien on być obecny przy składaniu wniosku, jeśli ten wymóg nie zostanie dopełniony, Wojewoda wezwie cudzoziemca do osobistego stawiennictwa w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Zatem w niepamięć odchodzi czas, gdy wszelkie formalności, łącznie z wizytą w urzędzie i złożeniem wniosku załatwiał pełnomocnik, a cudzoziemiec – wnioskodawca pojawiał się dopiero po odbiór karty pobytu.
Jeśli planujesz składanie wniosku w najbliższym czasie skontaktuj się z właściwym Urzędem Wojewódzkim i dowiedz, czy działa w nim już system obsługujący pobieranie linii papilarnych, jeszcze nie wszędzie został on wdrożony. Być może oszczędzisz sobie podwójnej wizyty w urzędzie.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }