Szczerość we wzajemnych stosunkach to bardzo ważna sprawa. Szczególnie w przypadku relacji między radcą prawnym i jego klientem. Uwierz, że nie należy do komfortowych sytuacja, kiedy dowiadujesz się już w trakcie postępowania (od urzędnika, czy na sali sądowej), że stan faktyczny na podstawie którego zbudowana została koncepcja prowadzenia sprawy, został przedstawiony nierzetelnie.
Przedstawienie sprawy zgodnie z rzeczywistością jest też szczególnie ważne w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.
Zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach, odmawia się wydania zezwolenia na pobyt cudzoziemcowi który:
- złożył wniosek zawierający nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje;
- zeznał nieprawdę, zataił prawdę, podrobił lub przerobił dokument w celu użycia go jako autentycznego.
Z doświadczenia wiem, że niekiedy pokusa aby podkoloryzować stan faktyczny jest duża. Klientom wydaje się, że coś będzie lepiej wyglądało, bardziej dramatycznie, że to się ostatecznie przyda i szybciej, łatwiej załatwią sprawę.
Bardzo często jednak bywa, że małe kłamstwo rodzi duże problemy.
Moim czytelnikom przypominam, że radcę prawnego wiąże obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej i zachęcam do tego aby szczerze i prawdziwie przedstawiali swoje problemy.
Pamiętajcie, że radca prawny jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystko, o czym dowiedział się w związku z udzieleniem pomocy prawnej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }