Mały ruch graniczny zacząłem omawiać a nawet fotografować w tym wpisie.
Dziś odpowiem na pytanie, czy cudzoziemiec przebywający w Polsce, w oparciu o zasady małego ruchu granicznego, może legalnie pracować.
Zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1931/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. mały ruch graniczny oznacza regularne przekraczanie zewnętrznej granicy lądowej przez osoby zamieszkujące strefę przygraniczną w celu pobytu w strefie przygranicznej drugiego państwa, na przykład ze względów społecznych, kulturalnych lub uzasadnionych powodów ekonomicznych lub ze względów rodzinnych.
Umowy dwustronne, jakie zawarła Polska z Ukrainą, Białorusią i Rosją, bliżej skonkretyzowały cele ruchu i tak, umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy oraz umowa zawarta miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego stanowi, że mały ruch graniczny to regularne przekraczanie wspólnej granicy państw przez mieszkańców strefy przygranicznej w celu przebywania w strefie przygranicznej drugiego państwa ze względów społecznych, kulturalnych lub rodzinnych oraz z uzasadnionych powodów ekonomicznych, które według przepisów wewnętrznych drugiego państwa nie są uznawane za działalność zarobkową.
W umowie zaś z Rządem Federacji Rosyjskiej wprost postanowiono, że ruch służy podtrzymywaniu uzasadnionych kontaktów ekonomicznych i innych, które według przepisów państwa drugiej strony, nie są uznawane za zatrudnienie lub działalność zarobkową.
A zatem nie ma możliwości, aby osoby przekraczające granice na podstawie przepisów o małym ruchu granicznym wykonywały legalnie pracę w Polsce np. w oparciu o przepisy prawa pracy, czy umowy cywilnoprawne. Wszystkie te formy aktywności łączy chęć zarobkowania, a ten cel nie korzysta z przywilejów, jakie niesie ze sobą mały ruch graniczny.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }