Zaproszenie dla cudzoziemca

Robert Jaroszewski        18 grudnia 2014        18 komentarzy

U osób, które szukają porady w sprawie wjazdu cudzoziemca na terytorium Polski bardzo często spotykam się z przekonaniem, iż sprawę załatwia zaproszenie. Niestety, nic bardziej mylnego. Ogólną zasadą jest, że do przekroczenia granicy Rzeczypospolitej (a w przypadku jej części, również granicy Unii Europejskiej) konieczne jest posiadanie wizy. Zaproszenie natomiast jest dokumentem, które może ułatwić jej zdobycie.

Aby cudzoziemiec uzyskał wizę musi wykazać posiadanie środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów związanych z planowanym pobytem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym kosztów zakwaterowania i wyżywienia, oraz na pokrycie kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania. Bywa, że jest to sporym problemem. Zarejestrowane zaproszenie zwalnia z obowiązku wykazania posiadania wspomnianych wyżej środków finansowych. Stanowi więc pewne ułatwienie w uzyskaniu wizy, lecz samo w sobie nie nadaje uprawnienia do przekroczenia granicy.

Wniosek o zarejestrowanie zaproszenia w odpowiedniej ewidencji składa się do wojewody właściwego miejscowo ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego. Zapraszającym może być między innymi:

  • obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie co najmniej przez okres 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE ;
  • osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zapraszający musi wykazać możliwość pokrycia kosztów związanych z pobytem cudzoziemca, w tym kosztów zakwaterowania i wyżywienia, pokrycia kosztów podróży powrotnej do państwa pochodzenia lub zamieszkania . Wzór zaproszenia oraz formularza wniosku o jego wydanie określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, znajdziesz je w bazie wiedzy.

Jak widzisz, wcale nie tak łatwo zaprosić cudzoziemca.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel 4 stycznia, 2015 o 18:39

Mam pytanie.

Jeśli cudzoziemiec (w tym przypadku osoba z Ukrainy) ma ważne zaproszenie do Polski na rok (od znajomego z Polski) i chciałby wyrobić wizę roboczą na pół roku, to do wizy roboczej jaki musi jeszcze mieć dokument? Czy wtedy to potencjalny pracodawca musi mu wysłać jakies pozwolenie na pracę w Polsce czy inny dokument?

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 7 stycznia, 2015 o 09:50

Daniel;

Pisząc o „wizie roboczej” masz zapewne na myśli wizy, o których mowa w art. 60 ust. 1 pkt 5 lub 6 ustawy o cudzoziemcach, czyli wydawane w celu wykonywania pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy zarejestrowanego w PUP lub innego dokumentu.

W takim wypadku cudzoziemiec przede wszystkim powinien otrzymać od przyszłego pracodawcy egzemplarz oświadczenia zarejestrowanego w PUP lub zezwolenia na pracę (ewentualnie innego dokumentu uprawniającego do wykonywania pracy). To podstawowy dokument, jakiego przedłożenia będzie oczekiwał konsul.

Oczywiście konieczne jest dołączenie również innych dokumentów wymaganych przepisami prawa, wkrótce pojawi się wpis na ten temat. Zapraszam do śledzenia bloga.

Odpowiedz

Mariusz 17 stycznia, 2015 o 21:24

Witam
Czy Ukrainka posiadająca zezwolenie na pracę od wojewody na rok może przebywać na terenie Polski bez przerw, czy musi po jakimś czasie przerwać pobyt i wrócić na Ukrainę, aby ponownie przyjechać?
Pozdrawiam Mariusz

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 21 stycznia, 2015 o 12:04

Mariusz;

Zezwolenie na pracę od wojewody legalizuje pracę, a nie pobyt cudzoziemca. Przebywanie obcokrajowca na terenie Polski odbywa się najczęściej w oparciu o wizę albo zezwolenie na pobyt czasowy. Jeżeli wiza/zezwolenie na pobyt czasowy podobnie jak zezwolenie na pracę zostały wydane na rok, to cudzoziemiec może przez cały ten okres przebywać na terytorium RP, nie musi stosować żadnych „przerw”.

Odpowiedz

Anna 18 stycznia, 2015 o 00:26

Witam,
Czy chcąc zaprosić mojego męża, obywatela ChRL na 3 miesiące, w dokumentacji muszę wykazać, mój status mieszkaniowy. Co jeśli mieszkam w mieszkaniu tym od urodzenia i akt własności jest na nazwisko mojej zmarłej babci i jej siostry. Sama nie posiadam jeszcze własności tego lokalu. Jakie w tej sprawie powinnam okazać dokumenty z tym związane?

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 27 stycznia, 2015 o 23:49

Anno;

Zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach jako zapraszający musisz wykazać się tytułem prawnym do lokalu, w którym mieszkasz lub do innego lokalu, w którym masz zamiar zakwaterować cudzoziemca na czas jego pobytu w Polsce. Z tego co piszesz z uwagi na nieuregulowany stan prawny Twojego lokalu nie jesteś w stanie wykazać swojego tytułu prawnego do niego. Możesz jednak posłużyć się dokumentem poświadczającym tytuł prawny do innego lokalu, np. umową najmu innego mieszkania, w którym zakwaterujesz swojego męża.

Odpowiedz

Olga 4 marca, 2015 o 13:28

Witam! Chciałam jeszcze dodać coś, co może okazać się przydatną informacją. Zamiast zaproszenia można napisać oświadczenie i poświadczyć podpis u notariusza. W oświadczeniu podawałam swoje dane, dane osoby, którą zapraszam, okres, na który zapraszam oraz zapewnienie, że biorę na siebie pokrycie wszystkich kosztów, związanych z pobytem osoby na terytorium RP. Także pisałam, że podczas pobytu dana osoba będzie mieszkać w lokalu, który zamieszkuję pod adresem takim a takim. Poświadczam ten dokument u notariusza i wysyłam do zapraszanej osoby i nie potrzebne są te wszystkie papiery, które trzeba dołączać do zaproszenia u Wojewody.
Już 2 osobom na Ukrainie na podstawie takiego zaproszenia otwierano wizę multi.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 11 marca, 2015 o 23:07

Olga, nie oceniam tego pod kątem prawnym, zdarzało się, że nasi klienci zgłaszali się z takimi pomysłami

Odpowiedz

Zbyszek 14 marca, 2015 o 17:29

Dzień dobry
Czy jest możliwość zaproszenia cudzoziemca, który już przebywa w Polsce i któremu kończy się wiza? Jestem w stanie zadeklarować utrzymanie, lokal itd, ale nie jestem w stanie zorganizować znajomemu cudzoziemcowi pracy.

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 17 marca, 2015 o 20:06

Zbyszku;

Zaproszenia są instytucją mającą na celu ułatwienie cudzoziemcowi przekroczenie granicy i rozpoczęcie pobytu na terenie RP. Z tego co piszesz cudzoziemiec przebywa już na terenie Polski, więc zaproszenie nie znajdzie tutaj zastosowania. Pamiętaj, że próbę zalegalizowania pobytu na dalszy okres można podjąć najpóźniej w ostatnim dniu ważności wizy, legalizacja pobytu po tym terminie będzie znacznie utrudniona.

Odpowiedz

Daniel 4 maja, 2015 o 17:50

Dzień dobry! Mam pytanie. Gdy obywatelka Ukrainy przyjeżdża do Polski mając wizę gościnną (do mnie na 100 dni), i chce szukać pracy w Polsce, to jakie dokumenty potrzebuje, by wyrobić póżniej wize roboczą bez konieczności powrotu na Ukrainę i tam załatwiania wizy? I jaki dokument potrzebowałaby od potencjalnego pracodawcy, by po nową wizę się ubiegać?

Odpowiedz

Beata 3 lipca, 2015 o 11:54

Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy w sytuacji gdy chcę zaprosić przyjaciela ze Sri Lanki razem z jego kolegą to wystarczą dochody jednego rodzica? Wyczytałam gdzieś że trzeba mieć dochód żeby być w stanie opłacic bilet w jedną strone powrotną plus koszt utrzymania(koszt biletu dla jednej osoby z kraju trzeciego świata to 2500zł). Chłopaki chcą przyjechać na wizie turystycznej na 7 dni. Obaj mają b wysokie zarobki, jednak z mojej strony jeden rodzic jest na emeryturze a drugi na rencie a ja jestem studentka i nie zarabiam. Czy jest szansa że uda im się przyjechać w takiej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 18 sierpnia, 2015 o 15:17

Beata;

Jeżeli mają bardzo wysokie zarobki, to sami powinni być w stanie spełnić wymogi finansowe przewidziane dla wydania wizy, pomoc Twoich rodziców nie powinna być tutaj potrzebna.

Pozdrawiam !

Odpowiedz

Aleksandra 4 grudnia, 2015 o 15:18

Mam zarejestrowaną w Polsce firmę. Wykonuję usługi budowlane. Mam obecnie zlecenie w Szwecji. Tam na miejscu zatrudniłam kilku obywateli Ukrainy – posiadają dokumenty na pobyt w Szwecji. Zapytałam ich o innych chętnych do pracy. Potwierdzili, że są ale potrzebowaliby zaproszenie.
Nigdy nie załatwiałam takich spraw. Od czego mam zacząć? Jak ma wyglądać zaproszenie? Czy wystarczy samo zaproszenie czy muszę to zgłaszać?

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 6 stycznia, 2016 o 00:13
Ewelina 27 grudnia, 2015 o 19:13

Witam serdecznie. Dla ilu osób jednocześnie moge występować o wizę? Chce zaprosić rodzicow mojego narzeczonego i jego siostre z mężem i dzieckiem (sa z Rosji). Chodzi o zaproszenie na 3 miesiące.

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 6 stycznia, 2016 o 00:09

Ewelino;

O wizę wnioskuje zainteresowany jej uzyskaniem cudzoziemiec, Ty możesz zarejestrować u Wojewody zaproszenie, które nieco ułatwi temu cudzoziemcowi uzyskanie wizy. Przepisy nie przewidują ograniczeń co do ilości zaproszeń, które można zarejestrować. Wszystko powinno jednak zależeć od Twoich możliwości finansowych.

Odpowiedz

Aleksander 2 września, 2016 o 11:04

Dzień dobry
Jak ma wyglądać zaproszenie dla rodziców (obywateli Ukrainy) od osoby posiadającej Kartę czasowego pobytu? Dziekuje

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: