PESEL a podatki cudzoziemca

Robert Jaroszewski        16 czerwca 2015        Komentarze (1)

PESEL to wciąż niekończący się temat.

Pytacie, w jaki sposób można uzyskać PESEL, aby przeprowadzić w Polsce rozliczenia podatkowe.

Jeśli borykasz się z takim samym problemem, proszę pamiętaj o dwóch istotnych rzeczach:

– skoro organ administracji wymaga od Ciebie podania numeru PESEL, żądaj wskazania podstawy prawnej, z której wynika, że powinieneś posiadać taki numer, oraz że niezbędne jest jego podanie w celu załatwienia konkretnej sprawy;

– numer PESEL nie jest niezbędny do występowania w kontaktach z organami podatkowymi.

Z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wynika, że numer PESEL jest identyfikatorem podatkowych dla osób, które z mocy innych przepisów są objęte rejestrem PESEL (i jednocześnie nie prowadzą działalności gospodarczej/nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług).

W przypadku wszystkich innych osób należy wystąpić o nadanie numeru NIP i tym numerem posługiwać się w kontaktach z organami podatkowymi.

Zatem jeżeli nie jesteś objęty obowiązkiem posiadania numeru PESEL na podstawie ustawy o ewidencji ludności, ani z mocy żadnych innych przepisów prawa, to na potrzeby relacji z organami podatkowymi powinieneś zwrócić się o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Joanna 16 czerwca, 2015 o 09:46

Witam serdecznie .Mam pytanie które mnie zaczyna dręczyć ….a mianowicie mój mąż jest Egipcjaninem i zamierza otworzyc kebab czy w takim wypadku potrzebny jest mu pesel czy nie ma podstawy prawnej ? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: