Ukraińskie prawo jazdy w Polsce

Robert Jaroszewski        15 grudnia 2014        4 komentarze

Jakiś czas temu na zlecenie jednego z klientów analizowałem, czy prawo jazdy wydane przez organy innego państwa jest w Polsce honorowane i uprawnia do kierowania pojazdami po drogach publicznych. W tym konkretnym przypadku chodziło o dokument wydany przez organy Ukrainy.

Przepisy prawa polskiego regulujące ten problem znajdują się w ustawie o kierujących pojazdami. W myśl ustawy dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów na terytorium Polski jest m. in. krajowe prawo jazdy, o którym mowa w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 41 Konwencji umawiające się strony uznają wzajemnie krajowe prawa jazdy. Oznacza to, że prawo jazdy spełniające wymogi określone w Konwencji wydane przez organy państwa-strony Konwencji, jest honorowane na terytorium innych państw-stron Konwencji.

Postanowienia Konwencji określają szereg wymogów formalnych jakie muszą spełniać krajowe prawa jazdy. Znajdziesz je w załączniku numer 6 do Konwencji. Korzystanie z krajowego prawa jazdy wydanego przez organy innego państwa jest ograniczone czasowo do 6 miesięcy. Okres ten jest liczony od dnia rozpoczęcia na terytorium Polski czasowego lub stałego pobytu, czyli mówiąc prościej, od momentu wjazdu do Polski.

Wśród państw, które ratyfikowały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym znajduje się między innymi Ukraina. Wobec tego osoby legitymujące się krajowym prawem jazdy wydanym przez organy tego państwa są uprawnione do prowadzenia pojazdów na terenie Polski. Pamiętaj jednak o konieczności wymiany zagranicznego prawa jazdy na polski dokument po upływie 6 miesięcy.

Pełną listę państw-stron Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 roku znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

montaz anten Skwierzyna 14 kwietnia, 2015 o 20:00

Swietny blog. Naprawde masz smykałke do pisania:)

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 15 kwietnia, 2015 o 15:54

Dziękuję za miłe słowo i zapraszam do regularnej lektury bloga 🙂

Odpowiedz

Yuliya 17 maja, 2015 o 00:12

Wszystko fajnie, tylko co oznacza rozpocząć czasowy pobyt w Polsce? Albo co oznacza „od momentu wjazdu do Polski”? Od ostatniego wjazdu czy też od pierwszego wjazdu? A co jeśli mam wizę wydaną na rok i tyle przebywam a następnie wracam na Ukrainę i do Polski przyjeżdżam dopiero po roku? Mam non-stop wymieniać prawo jazdy? Widać, że osoby tworzące ustawę o kierujących pojazdami nie mieli nic wspólnego z zagadnieniami dotyczącymi pobytu cudzoziemców w Polsce.

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 28 maja, 2015 o 14:00

Yuliya;

Tak to już niestety bywa z naszym prawodawstwem, że mało które przepisy są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości. Jeśli przyjedziesz do Polski na rok, to po pół roku (lub nawet wcześniej) „wyrobisz” polskie prawo jazdy, będziesz więc dysponować ukraińskim i polskim dokumentem potwierdzającym uprawnienia, a przy kolejnej wizycie w Polsce problem nie będzie Cię już dotyczył.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: