Jakiś czas temu na zlecenie jednego z klientów analizowałem, czy prawo jazdy wydane przez organy innego państwa jest w Polsce honorowane i uprawnia do kierowania pojazdami po drogach publicznych. W tym konkretnym przypadku chodziło o dokument wydany przez organy Ukrainy.
Przepisy prawa polskiego regulujące ten problem znajdują się w ustawie o kierujących pojazdami. W myśl ustawy dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów na terytorium Polski jest m. in. krajowe prawo jazdy, o którym mowa w Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 41 Konwencji umawiające się strony uznają wzajemnie krajowe prawa jazdy. Oznacza to, że prawo jazdy spełniające wymogi określone w Konwencji wydane przez organy państwa-strony Konwencji, jest honorowane na terytorium innych państw-stron Konwencji.
Postanowienia Konwencji określają szereg wymogów formalnych jakie muszą spełniać krajowe prawa jazdy. Znajdziesz je w załączniku numer 6 do Konwencji. Korzystanie z krajowego prawa jazdy wydanego przez organy innego państwa jest ograniczone czasowo do 6 miesięcy. Okres ten jest liczony od dnia rozpoczęcia na terytorium Polski czasowego lub stałego pobytu, czyli mówiąc prościej, od momentu wjazdu do Polski.
Wśród państw, które ratyfikowały Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym znajduje się między innymi Ukraina. Wobec tego osoby legitymujące się krajowym prawem jazdy wydanym przez organy tego państwa są uprawnione do prowadzenia pojazdów na terenie Polski. Pamiętaj jednak o konieczności wymiany zagranicznego prawa jazdy na polski dokument po upływie 6 miesięcy.
Pełną listę państw-stron Konwencji o ruchu drogowym sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 roku znajdziesz tutaj.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Swietny blog. Naprawde masz smykałke do pisania:)
Dziękuję za miłe słowo i zapraszam do regularnej lektury bloga 🙂
Wszystko fajnie, tylko co oznacza rozpocząć czasowy pobyt w Polsce? Albo co oznacza „od momentu wjazdu do Polski”? Od ostatniego wjazdu czy też od pierwszego wjazdu? A co jeśli mam wizę wydaną na rok i tyle przebywam a następnie wracam na Ukrainę i do Polski przyjeżdżam dopiero po roku? Mam non-stop wymieniać prawo jazdy? Widać, że osoby tworzące ustawę o kierujących pojazdami nie mieli nic wspólnego z zagadnieniami dotyczącymi pobytu cudzoziemców w Polsce.
Yuliya;
Tak to już niestety bywa z naszym prawodawstwem, że mało które przepisy są jednoznaczne i nie budzą wątpliwości. Jeśli przyjedziesz do Polski na rok, to po pół roku (lub nawet wcześniej) „wyrobisz” polskie prawo jazdy, będziesz więc dysponować ukraińskim i polskim dokumentem potwierdzającym uprawnienia, a przy kolejnej wizycie w Polsce problem nie będzie Cię już dotyczył.
Pozdrawiam.