UWAGA: z dniem 1 marca 2015 roku znacznej zmianie uległ stan prawny, na którym oparto ten wpis. Po aktualne informacje w sprawie zasad nadawania cudzoziemcom numeru PESEL zapraszam tutaj.
PESEL to system ewidencji ludności, w ramach którego każda zarejestrowana w nim osoba fizyczna otrzymuje unikatowy numer pozwalający na jej identyfikację. Numer PESEL w określonych przypadkach nadaje się także cudzoziemcom przebywającym na terytorium Polski.
Jest on nadawany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych każdemu cudzoziemcowi, który zostaje zameldowany na terenie Polski na pobyt stały lub pobyt czasowy dłuższy niż 3 miesiące. Jeżeli cudzoziemiec nie otrzymał numeru PESEL w związku z zameldowaniem, zostanie mu on nadany z momencie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeśli numer PESEL jest nadawany w związku z zameldowaniem, ze stosownym wnioskiem o jego nadanie powinien wystąpić odpowiedni organ gminy. W sytuacji gdy cudzoziemiec ma otrzymać PESEL w związku ze zgłoszeniem do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, z wniosek składa płatnik składek, w praktyce najczęściej będzie to pracodawca cudzoziemca.
Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych przewiduje też możliwość wystąpienia do właściwego ministra o nadanie numeru PESEL przez zainteresowaną osobę, jeśli umotywuje ona odpowiednio potrzebę jego posiadania, która wynika z innych przepisów. Wniosek powinien zawierać:
- nazwisko i imiona;
- nazwisko rodowe;
- imiona rodziców;
- nazwisko rodowe matki;
- płeć;
- datę i miejsce urodzenia;
- obywatelstwo;
- adres i miejsce pobytu stałego lub czasowego;
- rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości.
W treści wniosku konieczne jest również podanie konkretnego przepisu, z którego wnioskodawca wywodzi potrzebę posiadania numeru PESEL. Wzór formularza wniosku można znaleźć na witrynie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }