Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej opublikowało na swojej witrynie internetowej dane statystyczne w sprawie liczby cudzoziemców pracujących w Polsce. Dotyczą one pierwszego półrocza 2014 roku.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz pod tym linkiem. Analiza statystyk jasno pokazuje, że przybywa cudzoziemców pracujących w Polsce. Stopniowo zaczynają oni tworzyć sporą grupę pracowniczą.
W pierwszym półroczu 2014 roku wydano 21.335 zezwoleń na pracę. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 19.000, to zezwolenia typu A, czyli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawie połowa cudzoziemców, którym wydano zezwolenia na pracę, to osoby z Ukraińskim paszportem.
Trzeba wspomnieć o uproszczonej ścieżce zatrudniania cudzoziemców w oparciu o oświadczenia rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, o której pisałem tutaj. Od początku stycznia do końca czerwca 2014 roku zarejestrowano 190.977 takich oświadczeń, w tym ponad 180.000 oświadczeń dotyczących obywateli Ukrainy.
Przedstawione wyżej liczby odnoszą się do cudzoziemców pracujących w Polsce legalnie. Nie ulega wątpliwości, że cały czas prężnie funkcjonuje szara strefa zatrudnienia osób bez polskiego obywatelstwa.
Analogiczne dane za pierwsze półrocze poprzedniego roku przedstawiały się następująco:
– 18.306 wydanych zezwoleń na pracę (w tym 16.670 zezwoleń typu A);
– 146.253 oświadczenia zarejestrowane w Powiatowych Urzędach Pracy.
Widać więc sporą tendencję wzrostową, szczególnie jeśli chodzi o korzystanie z uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców.
W dniu 1 maja 2014 roku w życie weszły poważne zmiany w przepisach regulujących zasady legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. Mowa tutaj o nowej ustawie o cudzoziemcach oraz zmianach wprowadzonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy miały uprościć procedury dotyczące zatrudniania cudzoziemców, zatem prawdopodobnie przyczynią się one do dalszego wzrostu liczy cudzoziemców pracujących w Polsce.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }