Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

Robert Jaroszewski        12 listopada 2014        Komentarze (0)

Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej opublikowało na swojej witrynie internetowej dane statystyczne w sprawie liczby cudzoziemców pracujących w Polsce. Dotyczą one pierwszego półrocza 2014 roku.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz pod tym linkiem. Analiza statystyk jasno pokazuje, że przybywa cudzoziemców pracujących w Polsce. Stopniowo zaczynają oni tworzyć sporą grupę pracowniczą.

W pierwszym półroczu 2014 roku wydano 21.335 zezwoleń na pracę. Zdecydowana większość z nich, bo ponad 19.000, to zezwolenia typu A, czyli cudzoziemiec wykonuje pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prawie połowa cudzoziemców, którym wydano zezwolenia na pracę, to osoby z Ukraińskim paszportem.

Trzeba wspomnieć o uproszczonej ścieżce zatrudniania cudzoziemców w oparciu o oświadczenia rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy, o której pisałem tutaj. Od początku stycznia do końca czerwca 2014 roku zarejestrowano 190.977 takich oświadczeń, w tym ponad 180.000 oświadczeń dotyczących obywateli Ukrainy.

Przedstawione wyżej liczby odnoszą się do cudzoziemców pracujących w Polsce legalnie. Nie ulega wątpliwości, że cały czas prężnie funkcjonuje szara strefa zatrudnienia osób bez polskiego obywatelstwa.

 Analogiczne dane za pierwsze półrocze poprzedniego roku przedstawiały się następująco:

– 18.306 wydanych zezwoleń na pracę (w tym 16.670 zezwoleń typu A);

– 146.253 oświadczenia zarejestrowane w Powiatowych Urzędach Pracy.

Widać więc sporą tendencję wzrostową, szczególnie jeśli chodzi o korzystanie z uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców.

W dniu 1 maja 2014 roku w życie weszły poważne zmiany w przepisach regulujących zasady legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców. Mowa tutaj o nowej ustawie o cudzoziemcach oraz zmianach wprowadzonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe przepisy miały uprościć procedury dotyczące zatrudniania cudzoziemców, zatem prawdopodobnie przyczynią się one do dalszego wzrostu liczy cudzoziemców pracujących w Polsce.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: