Działalność gospodarcza cudzoziemca

Robert Jaroszewski        07 kwietnia 2017        Komentarze (0)

Już wiem, albo przynajmniej domyślam się gdzie jest kłopot.

Muszę Ci napisać co to jest  działalność gospodarcza w Polsce, bo jak czytam, że Ukrainiec ma firmę, czy też chce założyć firmę, to po prostu nie rozumiem o co chodzi, albo Ty nie rozumiesz o co chodzi i masz do tego pełne prawo. Nie musisz być prawnikiem mało, nie musisz być Polakiem.

Prawników przepraszam za uproszczenia.

Mówiąc głosem ustawy:

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Kto prowadzi działalność gospodarczą – przedsiębiorca.

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Osoba fizyczna – ja, ty, on, ona – człowiek.

Osoba prawna – jednostka organizacyjna, której przepisy przyznają osobowość prawną – np. spółka z ograniczona odpowiedzialnością i o tym pisałem Ci tu.

O tym co może a czego nie może cudzoziemiec pisałem tu.

Jeżeli jesteś człowiekiem (a jestem pewny, że piszą też do mnie maszyny), to:

–  możesz powoływać do życia osoby prawne, celem prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce,

albo:

– prowadzić ją na własny rachunek, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i to jest to CEIDG.

Zasmucę Cię, bo w Polsce obywatele innych państw mogą prowadzić działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG  w ograniczonym zakresie. W jakim(?), to już inna i długa historia.

Ale na koniec Cię pocieszę w najszerszym zakresie osoby zagraniczne mają prawo do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w formie:

–  spółki komandytowej w skrócie „sp.k.”,

– komandytowo-akcyjnej w skrócie  „S.K.A.”,

– spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w skrócie  „spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”,

– spółki akcyjnej w skrócie  „S.A.”

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: