Jak zatrudnić studenta z Ukrainy

Robert Jaroszewski        20 października 2014        Komentarze (0)

Na swojej witrynie internetowej portal www.studyinpoland.pl podaje, że w roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach wyższych naukę pobierało prawie 10 tysięcy studentów z Ukrainy. Co istotne, liczba ta zwiększyła się o prawie 50 % względem poprzedniego roku. Dokładne dane na ten temat można znaleźć pod tym adresem. Wielu z tych studentów stara się godzić naukę z pracą, jak postępować w przypadku zatrudniania takiej osoby ?

O obowiązkach pracodawcy związanych z powierzaniem wykonywania pracy cudzoziemcom pisałem już wcześniej na blogu, ciekawy artykuł mojego autorstwa na ten temat znajdziesz też na portalu INFOR. Przeczytasz tam między innymi o uproszczonej formule powierzania pracy obywatelom Ukrainy, polegającej na rejestracji odpowiedniego oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy, co pozwala na zatrudnienie takiej osoby bez zezwolenia na pracę przez okres 6 miesięcy w roku.

Jednak jeśli jesteś potencjalnym pracodawcą, dobrze żebyś wiedział, że w zatrudnianiu cudzoziemców będących studentami i absolwentami polskich uczelni wyższych działają też inne istotne ułatwienia.

Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, regulującego przypadki, w których zatrudnienie cudzoziemca jest możliwe bez konieczności występowania o zezwolenie na pracę. Zgodnie z nim bez zezwolenia na pracę możesz zatrudnić między innymi:

  • studenta studiów stacjonarnych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej (bez względu na obywatelstwo cudzoziemca), jednak tylko w miesiącach lipcu, sierpniu i wrześniu. Niezależnie od tego w przypadku studenta pochodzenia ukraińskiego będzie można skorzystać z opcji uproszczonego trybu zatrudniania na podstawie oświadczenia rejestrowanego w PUP;
  • absolwenta stacjonarnych studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych na polskiej uczelni wyższej, instytucie naukowym PAN lub instytucie badawczym działającym na podstawie przepisów o instytutach badawczych, niezależnie od jego obywatelstwa.

Pamiętaj, że obowiązek weryfikacji tego, czy cudzoziemiec faktycznie spełnia kryteria do zwolnienia z konieczności pozyskania zezwolenia na pracę, ciąży na pracodawcy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: