Na swojej witrynie internetowej portal www.studyinpoland.pl podaje, że w roku akademickim 2012/2013 na polskich uczelniach wyższych naukę pobierało prawie 10 tysięcy studentów z Ukrainy. Co istotne, liczba ta zwiększyła się o prawie 50 % względem poprzedniego roku. Dokładne dane na ten temat można znaleźć pod tym adresem. Wielu z tych studentów stara się godzić naukę z pracą, jak postępować w przypadku zatrudniania takiej osoby ?
O obowiązkach pracodawcy związanych z powierzaniem wykonywania pracy cudzoziemcom pisałem już wcześniej na blogu, ciekawy artykuł mojego autorstwa na ten temat znajdziesz też na portalu INFOR. Przeczytasz tam między innymi o uproszczonej formule powierzania pracy obywatelom Ukrainy, polegającej na rejestracji odpowiedniego oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy, co pozwala na zatrudnienie takiej osoby bez zezwolenia na pracę przez okres 6 miesięcy w roku.
Jednak jeśli jesteś potencjalnym pracodawcą, dobrze żebyś wiedział, że w zatrudnianiu cudzoziemców będących studentami i absolwentami polskich uczelni wyższych działają też inne istotne ułatwienia.
Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, regulującego przypadki, w których zatrudnienie cudzoziemca jest możliwe bez konieczności występowania o zezwolenie na pracę. Zgodnie z nim bez zezwolenia na pracę możesz zatrudnić między innymi:
- studenta studiów stacjonarnych odbywanych w Rzeczypospolitej Polskiej (bez względu na obywatelstwo cudzoziemca), jednak tylko w miesiącach lipcu, sierpniu i wrześniu. Niezależnie od tego w przypadku studenta pochodzenia ukraińskiego będzie można skorzystać z opcji uproszczonego trybu zatrudniania na podstawie oświadczenia rejestrowanego w PUP;
- absolwenta stacjonarnych studiów wyższych lub doktoranckich realizowanych na polskiej uczelni wyższej, instytucie naukowym PAN lub instytucie badawczym działającym na podstawie przepisów o instytutach badawczych, niezależnie od jego obywatelstwa.
Pamiętaj, że obowiązek weryfikacji tego, czy cudzoziemiec faktycznie spełnia kryteria do zwolnienia z konieczności pozyskania zezwolenia na pracę, ciąży na pracodawcy.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }