Czy cudzoziemcy mogą głosować w wyborach samorządowych?

Robert Jaroszewski        12 października 2018        Komentarze (0)

Za sprawą Jeffreya „Jeff” Monsona, byłego zawodnika MMA, który wygrał wybory do rady Krasnogorska o czym doniosła prasa, w odpowiedzi na uśmiechnięte twarze z plakatów (wyborczych) spoglądające na mnie w drodze do pracy, pochyliłem się nad sprawą udziału cudzoziemców w polskich wyborach samorządowych w 2018 r.

Czynne prawo wyborcze, a więc prawo wybierania osób do rad gmin/miast (oraz prawo wybierania wójtów/burmistrzów/prezydentów) posiadają obywatele Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, stale zamieszkujący na obszarze tej gminy.

Europejczycy mogą zatem wybierać w Polsce radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Pewne osoby są jednak wyłączone z tego kręgu, np. prawomocnie pozbawieni praw publicznych.

Europejczyk może zostać radnym.

Prawo wybieralności (bierne prawo wyborcze) do rad gmin/miast posiadają obywatele Unii Europejskiej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.

Tu też są pewne ograniczenia np. prawa wybieralności nie ma obywatel Unii Europejskiej, pozbawiony prawa wybieralności w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem.

Czynnego i biernego prawa wyborczego nie mają natomiast osoby niebędące obywatelami Unii Europejskiej.

Chodzi w tym wszystkim o to, żeby te najbliższe ludziom wspólnoty (samorządowe), rozwijały się z udziałem wszystkich osób zamieszkujących „małą ojczyznę”, a że jesteśmy w Unii, to z udziałem unitów. Toczy się jednak dyskusja na temat praw wyborczych innych nacji.

Najlepszą robotę wykonują zawsze aktywiści szkoda, że tylko w Warszawie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: