Jak otrzymać kartę pobytu? Przede wszystkim w wyniku pozytywnie zakończonego postępowania, po otrzymaniu decyzji administracyjnej. Karta pobytu to dla cudzoziemca ważny dokument, o tym jakie przywileje wynikają z jej posiadania pisałem już wcześniej na blogu. Dziś natomiast kilka słów o tym jak wygląda procedura uzyskania takiej karty.
Na wielu stronach internetowych możesz znaleźć wzory wniosku o wydanie karty pobytu. W większości przypadków nie będzie on jednak potrzebny, ponieważ karta pobytu jest wydawana z urzędu. Jako przykład można podać najpopularniejsze z zezwoleń, czyli zezwolenie na pobyt czasowy, konsekwencją jego udzielenia jest wydanie karty pobytu i to bez konieczności składania żadnego wniosku.
Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne formalności, których należy dochować. Kartę pobytu podobnie jak zezwolenia na pobyt, wydaje Wojewoda. Za jej wydanie pobierana jest opłata, która wynosi 50 złotych. Aby otrzymać kartę konieczne jest dostarczenie zaświadczenia o zameldowaniu. Ustawa o ewidencji ludności jest dość restrykcyjna w kwestii obowiązku meldunkowego obcokrajowców, obywatele większości Państw nie wchodzących w skład Unii Europejskiej mają na zameldowanie tylko 4 dni od daty ich wjazdu na terytorium RP. Obowiązek ten nie obejmuje sytuacji, gdy pobyt cudzoziemca w Polsce nie będzie przekraczał 14 dni.
Gdy dostarczysz już do właściwego urzędu wojewódzkiego zaświadczenie o zameldowaniu oraz dowód uiszczenia opłaty, poczekasz na jej odbiór, gdyż w tym momencie następuję zlecenie jej wykonania. Pamiętaj, że kartę musisz odebrać osobiście. Zanim ją otrzymasz będziesz musiał ponownie złożyć w urzędzie odciski swoich palców. Wojewoda dokładnie sprawdza, czy karta trafia w ręce właściwej osoby.
Po co więc wspomniany na początku wzór wniosku o wydanie karty pobytu? Przyda Ci się, jeśli utracisz swoją kartę lub ulegnie ona uszkodzeniu. Zgodnie z przepisami powinieneś zgłosić to właściwemu wojewodzie w terminie 3 dni od tego zdarzenia. Formularz wniosku o wydanie karty pobytu jest też potrzebny przy wydawaniu kolejnej karty pobytu, co może mieć miejsce w przypadku zezwoleń na pobyt stały, zezwoleń na pobyt rezydenta długoterminowego UE i zgody na pobyt ze względów humanitarnych.
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Witam,
Czy mogę zrobic karte pobytu na podstawach studii,jeśli mam 17 lat?
Petro;
Karta pobytu jest wydawana cudzoziemcowi, który otrzymał zezwolenie na pobyt. Jeśli zostaniesz przyjęty na studia prowadzone przez polską uczelnię wyższą, możesz ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Wydanie takiego zezwolenia wiąże się również z wydaniem dla cudzoziemca karty pobytu, o którą pytałeś.
już pół roku jestem studentem polskiej uczelni ,ale mam dopiero 17 lat i mnie powiedzieli że tylko z 18 lat mogę zrobić kartę pobytu
Petru, jest to dla mnie spore zdziwienie, niejednokrotnie w swojej praktyce doświadczyłem wydawania kart pobytu osobom poniżej 18 roku życia.
Również z przepisów ustawy o cudzoziemcach nie wynika takie ograniczenie wiekowe do wydania karty pobytu.
W takim razie bardzo dziękuje za informację.
Witam!
Mam pyranie dotyczące karty pobytu – chodzi o pobyt czasowy (cel – studia). Czy obecnie jest konieczny meldunek, bo słyszałem że obowiązek meldunkowy został zniesiony (lub niedługo zostanie)?
Urząd Wojwódzki we Wrocławiu w wymaganych dokumentach zaznacza, że jest potrzebny papierek podtwierdzający meldunek albo oświadczenie pisemne o niemożliwości zameldowania się. Ale nie wiem co to jest..
Zmicier;
Meldunek nadal jest potrzebny.
Pozdrawiam !
Witam,
czy przepisy dotyczące meldunku cudzoziemca są nadal aktualne?
Mario;
Obecnie zagadnienia związane z meldunkiem reguluje ustawa o ewidencji ludności z dnia 24.09.2010 r. (Dz. U. 2015 r. poz. 388 ze zm.), jeśli chodzi Ci o to, czy na cudzoziemcach nadal ciąży obowiązek meldunkowy, to odpowiedź brzmi tak.
Pozdrawiam !