Przypominam sobie zabawny moment pobrania odcisków palców, pewnego cudzoziemca któremu towarzyszyłem jako pełnomocnik. Otóż osoba ta w iście rewolwerowym stylu przebierała palcami, nie widząc, które z nich należy położyć na urządzeniu do odczytu. Ostatecznie z pomocą uprzejmego Urzędnika palce zostały zidentyfikowane, jednak zdarzenie to zainspirowało mnie do odszukania przebiegu tej czynności, zgodnie z prawem.
Zgodnie z przepisem ustawy o cudzoziemcach odciski linii papilarnych pobiera się od cudzoziemca za pomocą kart daktyloskopijnych lub urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków. Co ciekawe czynność ta została opisana na potrzeby różnych stanów, a to na potrzeby przekraczania w ramach małego ruchu granicznego, a to celem wydania karty pobytu, czy dokumentu „zgoda na pobyt tolerowany, ale w sposób podobny. I tak od cudzoziemca ubiegającego się o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy pobiera się odciski linii papilarnych palców wskazujących obu dłoni za pomocą urządzenia do elektronicznego pobierania odcisków linii papilarnych. W przypadku gdy linie papilarne na palcach wskazujących są nieczytelne lub brak jest jednego z tych palców, odciski linii papilarnych pobiera się kolejno z pary palców środkowych, serdecznych albo pary kciuków. W przypadku gdy cudzoziemiec ma tylko jedną dłoń lub nie ma pary palców odpowiadających sobie w obu dłoniach, pobiera się odcisk linii papilarnych palca wskazującego jednej dłoni. W przypadku gdy linie papilarne na palcu wskazującym są nieczytelne lub brak jest tego palca, odcisk linii papilarnych pobiera się w kolejności, o której mowa wyżej. W przypadku gdy pobranie od cudzoziemca odcisków linii papilarnych jest fizycznie niemożliwe, odcisków tych nie pobiera się.
Jeżeli cudzoziemiec nie złoży odcisków palców, pomimo istnienia takiej możliwości, odmawia się wszczęcia dalszego postępowania.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }