Zasady przekraczania granicy

Robert Jaroszewski        13 lipca 2016        Komentarze (0)

Na wakacje (i nie tylko) o zasadach przekraczania granicy.

Cudzoziemiec, który przekracza granicę, jest obowiązany posiadać:

1) ważny dokument podróży;

2) ważną wizę lub inny ważny dokument uprawniający go do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i do pobytu na tym terytorium, jeżeli są wymagane;

3) zezwolenie na wjazd do innego państwa lub zezwolenie na pobyt w innym państwie, jeżeli zezwolenia takie są wymagane w przypadku przejazdu tranzytem.

Ważny dokument podróży: o czym tu.

Ważna wiza lub inny ważny dokument (np. karta pobytu), jeżeli są wymagane.

Wiele państw uregulowało swoje relacje w tej kwestii, mocą umów o ruchu bezwizowym.

Treść tych umów przesądza o tym w jakim celu i na jaki okres ruch bezwizowy jest dopuszczalny. Sprawdź więc, czy aby na pewno Twój wyjazd podpada pod ruch bezwizowy.

Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz : tu

UWAGA:

Nie stanowi podstawy do przekraczania granicy:

  • stempel potwierdzający złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy;
  • dokument decyzji zezwalającej na pobyt czasowy;
  • analogicznie stempel i decyzja w postępowaniu o pobyt stały.

Mamy jeszcze jeden ciekawy sposób przekraczania granicy, jakim są zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego (MRG).

MRG Rosja

Przestrzegam, że zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego (MRG) unieważnia się, gdy cudzoziemiec, który wjechał na jego podstawie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przebywa poza strefą przygraniczną, w której zgodnie z zezwoleniem mógł przebywać. Bywa bowiem, że niektórzy cudzoziemcy zapędzają się w ramach MRG głęboko w kraj…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: