Za sprawą nowego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 lutego 2018 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, pojawia się (od 12 lutego 2018 r.) nowy:
- wzór formularza wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy;
- wzór załączników do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej (jeżeli celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył);
- wzór formularza wniosków o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa oraz w celu korzystania z mobilności długoterminowej.
Rozporządzenie określa też:
- liczbę fotografii dołączanych do wniosku;
- szczegółowe wymogi techniczne dotyczące fotografii dołączanych do wniosku;
- wzór stempla potwierdzającego złożenie wniosku;
- sposób pobierania odcisków linii papilarnych w celu wydania karty pobytu;
- sposób utrwalania danych umieszczanych w karcie pobytu i przekazywania ich do spersonalizowania karty pobytu.
Zwracam uwagę na załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (s. 15, Dz.U. poz. 233, załącznik nr 2 do rozporządzenia), dołączany w przypadku ubiegania się przez cudzoziemca o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji albo zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli celem pobytu cudzoziemca jest wykonywanie pracy poprzez pełnienie funkcji w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, którą utworzył lub której udziały lub akcje objął lub nabył lub prowadzenie spraw spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej przez komplementariusza, lub działanie w charakterze prokurenta.
Ten załącznik podpisuje podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
Załącznik wypełnia się oczekiwanie, jakie niesie art. 114 ust. 1 pkt 4 ustawy o cudzoziemcach w brzmieniu od 12 lutego 2018 r. w zakresie wynagrodzenia. Manewr bardzo pożyteczny, gdyż zastąpiono tymże oświadczeniem z załącznika, wcześniejszy obowiązek przedkładania umowy, co bywało bardzo uciążliwe.
Bardzo ważne jest, że podmiot powierzający wykonywanie pracy w załączniku dokonuje szeregu istotnych prawnie oświadczeń w tym, w zakresie świadomości odpowiedzialności karnej.
O skutkach podpisania tego załącznika pracodawca musi pamiętać, pouczenia są w czterech językach.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }