Posiadasz zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
Kończy się okres ważności tego zezwolenia, składasz wniosek o kolejne, dostajesz stempel w paszporcie a postępowanie administracyjne trwa, trawa i trwa. Końca nie widać…
Co robić?
O tym, że pobyt oczekiwania na decyzję jest legalny, większość wie.
Zgodnie z art. 108 ust. 1 pkt 2 ustawy o cudzoziemcach:
Jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:
1) wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
2) pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.
A jak to wygląda z pracą, czy można w tym okresie pracować?
Tak, można!
Zgodnie z art. 88g ust. 1b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Do cudzoziemca, który złożył wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, o którym mowa w art. 114 ust. 1 [pobyt czasowy i praca], art. 126 ust. 1 [pełnienie funkcji w zarządach przy braku akcji lub udziałów], art. 127 [praca w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji] lub art. 142 ust. 3 [pełnienie funkcji w zarządach przez posiadaczy akcji lub udziałów] ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, w celu kontynuowania pracy wykonywanej zgodnie z posiadanym przez siebie zezwoleniem na pracę lub zezwoleniem na pobyt czasowy stosuje się przepis ust. 1a.
Wedle zaś owego ust. 1a:
Jeżeli termin na złożenie wniosku o wydanie przedłużenia zezwolenia na pracę u tego samego pracodawcy i na tym samym stanowisku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalną od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja o udzieleniu przedłużenia zezwolenia na pracę stanie się ostateczna.
Mamy tu do czynienia z fikcjami prawnymi i odesłaniem do fikcji prawnej a więc przepisami uznającymi za doniosłe prawnie pewne stany faktyczne.
Mocno to wszystko fikcyjne, ale dla cudzoziemców bardzo istotne.
{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
co ciekawe, ten przepis ma sie niestety nijak do sytuacji, w której cudzoziemiec chce kontynuowac prace u tego zamego pracodawcy, ale nie złożono wniosku o przedłużenie zezwolenia na prace, tylko o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
Buba, nie mogę się z Tobą zgodzić, polecam uważną lekturę art. 88g ust. 1a oraz art. 88g ust. 1b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 🙂
Pozdrawiam !
siegnełam jeszcze raz do przepisu (88g ust 1b) i dalej się zastanawiam: „pracy wykonywanej zgodnie z posiadanym przez siebie…” myślisz Robercie, że chodzi tu o posiadanie zezwolenia na pracę lub pobyt czasowy i pracę jedynie w momencie złozenia wniosku? Spotkałam się zopinią, że pracowac można, po zakończeniu zezwolenia na pobyt, ale pod warunkiem, że ważne jest jeszcze zezwolenie na pracę..
Pracodawac mowie ze urzad mowi: nie wolno pracowac, co ja mam robic, zeby pracowac po skończeniu oświadczenia i do momentu decyzji???
Dmytro;
Wszystko zależy od okoliczności danej sprawy, jeżeli stan faktyczny jest taki, jak opisany we wpisie (m.in. praca u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku) to przepisy regulują te kwestię w jasny sposób.