TYTUŁ PRAWNY DO LOKALU – UCIĄŻLIWOŚCI MNIEJ.

Robert Jaroszewski        30 maja 2014        2 komentarze

Ustawodawca wprowadzając nowe przepisy dotyczące legalizacji pobytu cudzoziemców na terenie Polski postanowił usunąć jeden z obowiązków, jakie dotąd wiązały się z występowaniem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony i zezwolenia na osiedlenie się. Obecnie do wniosku o zezwolenie na pobyt nie trzeba już dołączać dowodu posiadania tytułu prawnego do lokalu.

Bywało, że wymóg ten sprawiał cudzoziemcom problemy, szczególnie, że według przepisów starej ustawy za tytuł prawny do lokalu nie była uznawana umowa użyczenia, za wyjątkiem gdy użyczającym było dziecko, rodzic, rodzeństwo lub małżonek cudzoziemca lub rodzice małżonka cudzoziemca.

Tak czy inaczej, to kolejny „jeden papier mniej” przy składaniu wniosku. Pamiętaj jednak, że nowe przepisy nadal wymagają wykazania się tytułem prawnym do lokalu przez cudzoziemca, który ubiega się o wydanie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Niezmienna pozostała wyżej opisana zasada, zgodnie z którą za tytuł prawny do lokalu nie jest uznawana umowa użyczenia.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Henryk 17 marca, 2015 o 10:41

Szanowny Panie Wojewoda Dolnośląski, oraz Sąd w Dzierżoniowie i w Świdnicy uznał wyrokiem iż wszyscy cudzoziemcy zawierający związek małżeński z Polakiem stają się najemcami mieszkania małżonka Polaka z chwilą ślubu nawet nie mając karty czasowego pobytu, a do tego mogą wystąpić na siebie o alimenty, gdy starają się o pobyt czasowy i je dostają. Natomiast przy staraniu o pobyt stały na małżeństwo środki utrzymania może podpisać konkubin i to jest uwzględniane. Jeżeli jest Pan zainteresowany takimi dokumentami proszę dać znać. Z przyjemnością dostarczę.

Odpowiedz

Robert Jaroszewski 17 marca, 2015 o 19:44

Henryk;

W sprawie przyznania statusu najemcy lokalu małżonkowi, polecam uważną lekturę art. 680 [1] kodeksu cywilnego, dziękuję za komentarz i zapraszam do regularnego zaglądania na bloga !

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: