WIZA CZY ZEZWOLENIE DLA UKRAIŃCA ?

Robert Jaroszewski        24 lipca 2014        Komentarze (0)

Ostatnio czytając pewne forum internetowe natrafiłem na pytanie studentki, która zastanawiała się co powinien zrobić jej chłopak pochodzący z Ukrainy, aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce. Z treści zamieszczonych na forum przez tę studentkę wynikało, że chłopak ma przyjechać do Polski po prostu na dłuższe odwiedziny.

Ciężko było pomóc tej dziewczynie mając tak mało informacji, jednak pomyślałem, że warto napisać na ten temat kilka zdań i wyjaśnić jakie możliwości stoją przed cudzoziemcem w takiej sytuacji, ponieważ zezwolenie na pobyt czasowy, o które pytała autorka posta, nie wydaje się wcale właściwym rozwiązaniem.

Podstawowym dokumentem, na podstawie którego obywatele państw trzecich mogą uzyskać wstęp na terytorium Polski, są wizy. Przepisy wyróżniają tzw. wizę krajową oraz wizę Schengen. Nie wchodząc za mocno w szczegóły, każda z nich wymaga spełnienia nieco innych przesłanek do jej wydania. Ta pierwsza uprawnia do pobytu i poruszania się na terytorium Polski, natomiast druga na na terytorium wszystkich państw należących do strefy Schengen.

Wiza to nic innego jak swego rodzaju zezwolenie na wjazd i pobyt na terytorium danego państwa, na warunkach przewidzianych w tej wizie oraz obowiązujących przepisach prawa. Ogólna zasada stanowi, że na podstawie wizy można przebywać na terytorium Polski nie dłużej niż 90 dni (tak zwana wiza krótkoterminowa). Przepisy przewidują również możliwość uzyskania wizy długoterminowej (wiza krajowa typu D), która może być ważna nawet rok, jeśli odpowiednio uzasadni się we wniosku taką potrzebę. Trzeba przy tym podkreślić, że jeśli cudzoziemiec posiada wizę, nie musi ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy (chyba, że chodzi o legalizację dalszego pobytu następującego po utracie przez wizę ważności).

W sytuacjach takich jak wizyty turystyczne, biznesowe albo odwiedziny u rodziny i przyjaciół zwykle wystarczy uzyskanie wizy. Nie będzie konieczne składanie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy, które stosuje się dopiero gdy cudzoziemiec przybywa na terytorium Polski, kończy się ważność wizy, a zachodzą okoliczności uzasadniające jego dalszy pobyt tutaj przez okres przekraczający 3 miesiące. Prawdopodobnie tak było w przypadku przedstawionym na forum, a rozważania nad tym co należy zrobić aby uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy, były zbędne.

Pamiętaj, że jeśli okoliczności faktyczne pozwolą odpowiednio to uzasadnić (np. regularne odwiedziny u rodziny, regularne wizyty biznesowe), to w oparciu o przepisy Wspólnotowego Kodeksu Wizowego (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r.) możesz wnioskować o wydanie wizy wielokrotnego wjazdu, która znacznie ułatwia życie cudzoziemca. Nawiązując jeszcze raz do sytuacji opisanej na forum wspomnieć warto, że na podstawie umowy zawartej ze Wspólnotą Europejską (obecnie Unią Europejską) obywatele Ukrainy, przy spełnieniu określonych przesłanek, mogą uzyskać taką wizę wielokrotnego wjazdu o terminie ważności nawet do 5 lat.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

e-mail: biuro@jaroszewski.legal

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych jest Robert Jaroszewski prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Radcy Prawnego Roberta Jaroszewskiego w Bydgoszczy (85-790) przy ul. Fordońskiej 430.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@jaroszewski.legal.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: