Celem przyzwyczajania się do realiów roku 2017 na gruncie zatrudniania i pobytu cudzoziemców, podam kilka najważniejszych czekających nas nowości, jeżeli oczywiście wejdą w życie w procedowanej obecnie postaci.
Praca w charakterze komplementariuszy i prokurentów będzie wymagała zezwolenia.
Dodano nowe zezwolenie na pracę sezonową.
Starosta będzie nowym organem wydającym zezwolenia – w zakresie pracy sezonowej, a więc po zezwolenie w sprawie pracy sezonowej udamy się do PUP.
Wynagrodzenie cudzoziemca wykonującego pracę sezonową będzie weryfikowane pod kątem jego porównywalności z wynagrodzeniem pracowników wykonujących prace podobnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Powstanie ewidencja wniosków w sprawie pracy sezonowej.
Stworzony zostanie rejestr zezwoleń na pracę.
Straż Graniczna obciąży mandatem za czyny określone w art. 120 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
Jakby tego było mało ruszył proces legislacyjny w zakresie zmian ustawy o cudzoziemcach dotyczący implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/66/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa (Dz. Urz. UE L 157 z 27.05.2014 r. str. 1 – 21).
Pojawi się zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa a także zezwolenie na pobyt czasowy w celu mobilności długoterminowej w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa.
Celem nowelizacji przepisów ustawy o cudzoziemcach jest również usprawnienie istniejących procedur migracyjnych, w oparciu o doświadczenia w stosowaniu obowiązujących przepisów prawa.
Zmiany dotkną cudzoziemców podejmujących w Polsce studia, absolwentów polskich uczelni oraz osoby podejmujące w Polsce pracę, w tym cudzoziemców o pożądanych kwalifikacjach zawodowych.
Nowe przepisy wprowadzą szereg ułatwień dla cudzoziemców chcących osiedlić się w Polsce na stałe z uwagi na posiadane polskie pochodzenie lub posiadanie Karty Polaka.
Dla zainteresowanych śledzeniem tych zmian podsyłam tu link do procesu legislacyjnego.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }