Nowe rozporządzenia w sprawie pracy cudzoziemców w Polsce

Robert Jaroszewski        04 maja 2015        Komentarze (4)

Początek maja niesie ze sobą kilka zmian w przepisach regulujących pracę cudzoziemców na terenie Polski. Ustawodawca uchwalając nową ustawę o cudzoziemcach postanowił, że szereg aktów wykonawczych wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów utraci moc z upływem dnia 1 maja 2015 roku. Do tego czasu odpowiednie organy miały przygotować propozycje nowych rozporządzeń. Wobec tego, co zmieniło się po 1 maja ?

Weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemca. W znacznej części odpowiada ono treścią swojemu poprzednikowi, wprowadza jednak również kilka nowości. Do najważniejszych należą:

  • zmiana kręgu osób korzystających z pierwszeństwa w dostępnie do rynku pracy podczas tzw. „testu rynku pracy”, z pierwszeństwa korzystać będą zarejestrowani bezrobotni będący obywatelami polskimi oraz cudzoziemcami wymienionymi w art. 87 ust. 1 pkt 1-11 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
  • w nowym akcie przewidziano także możliwość niewyrażenia zgody przez podmiot powierzający pracę na skierowanie do niego kandydatów spełniających wymagania określone w złożonej ofercie pracy oraz konsekwencje takiej decyzji dla treści informacji starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. W takiej sytuacji starosta w informacji, o której mowa w art. 88c ust. 1 pkt 2 ustawy, stwierdza możliwość zaspokojenia potrzeb kadrowych podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.

Nowemu rozporządzeniu przyglądałem się jeszcze na etapie prac nad jego projektem, swoje refleksje przedstawiałem między innymi w artykule opublikowanym w Wyborcza.biz.

Z końcem dnia 1 maja moc utraciło również rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie  przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. W jego miejsce obowiązywać zacznie nowe rozporządzenie, swoją treścią zasadniczo odpowiadające temu  obowiązującemu dotąd. Wprowadzono jednak drobne zmiany.

Ta, o której szczególnie warto wspomnieć, dotyczy rozszerzenia katalogu cudzoziemców studiujących w Polsce, którzy będą mogli pracować bez konieczności pozyskiwania zezwoleń na pracę. Jak wskazują autorzy projektu rozporządzenia w uzasadnieniu, do tej pory takie zwolnienie funkcjonowało w odniesieniu do osób posiadających zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Ci cudzoziemcy mogli pracować bez zezwolenia przez cały rok. W przypadku jeżeli student przebywał w Polsce na podstawie wizy wydanej w celu odbycia studiów, do tej pory mógł pracować bez zezwolenia wyłącznie w miesiącach wakacyjnych (lipiec-wrzesień). Teraz prawo studenta do pracy bez zezwolenia zostało zrównane, bez względu na to czy przebywa w Polsce na podstawie zezwolenia czy wizy.

Inna istotna zmiana dotyczy treści oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi, rejestrowanego w Powiatowym Urzędzie Pracy. W takim oświadczeniu konieczne będzie wskazanie rzeczywistych warunków pracy cudzoziemca. To ma pozwolić na lepszą ochroną praw cudzoziemców i skuteczniejszą weryfikację przestrzegania przez pracodawców deklaracji co do rodzaju powierzanej pracy.

Autor aktu prawnego pomyślał również o osobach, które w wyniku uchylenia poprzednio obowiązującego rozporządzenia, mogłyby stracić prawo do wykonywania pracy bez zezwolenia – nawet jeśli doszłoby do takiej sytuacji, będą one mogły kontynuować pracę bez zezwolenia jeszcze przez rok od daty wejścia w życie nowego rozporządzenia.

Nowe akty prawne znajdziesz wkrótce na blogu, w bazie wiedzy.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Oksana Maj 4, 2015 o 12:54

Szanowny Panie,
Czy te przepisy również dotyczą studiow stacjonarnych i niestacjonarnych?
Dziękuję

Odpowiedz

Robert Jaroszewski Maj 4, 2015 o 13:23

To będą wciąż studenci studiów stacjonarnych lub uczestnicy stacjonarnych studiów doktoranckich odbywanych w RP.

Odpowiedz

Anzhelika Maj 16, 2015 o 02:12

Witam. Czy te przepisy rowniez dotycza nauki w szkole policealnej ? Jestem studentka szkoly policealnej Go Work, kosmetologia. Tryb dzienny (stacjonarne). Przewidywany koniec nauki czerwic 2015 r.
Mam wize studentska,ktora konczy mi sie 25 lipca 2015r. Obecnie chcialabym podjac prace proponowana mi przez Super Farm (Warszawa) w dziale kosmetycznym jako konsultant urody. Czy moze mnie pracodawca zatrudnic jedynie na podstawie umowy bez zezwolenia na prace? I czy moge przedluzyc wize bez wyjazdu z Polski? Z gory dziekuje za odpowiedz.

Odpowiedz

Robert Jaroszewski Maj 28, 2015 o 13:57

Anzhelika;

Przepisy rozporządzenia mówią wyłącznie o studentach studiów stacjonarnych, obawiam się, że szkoła policealna nie będzie studiami w rozumieniu przepisów rozporządzenia, ostatecznie zawsze możesz spróbować zwrócić się z zapytaniem do Wydziału Spraw Cudzoziemców właściwego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast jeżeli kończyłaś wcześniej jakąś polską szkołę ponadgimnazjalną, jesteś zwolniona z obowiązku pozyskania zezwolenia na pracę na podstawie par. 1 pkt 15 rozporządzenia.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Zanim napiszesz komentarz wiedz, że zawsze czytam i moderuję wszystkie komentarze. Na pewno przeczytam też i Twój. Niestety niektórych komentarzy z bardzo różnych względów nie mogę zamieścić. Nie miej więc do mnie pretensji o to, że nie zamieściłem Twojego komentarza lub odpowiedzi na niego. Pamiętaj, że poświęcasz swój czas na napisanie komentarza, który może pozostać bez odpowiedzi.

Jeżeli szukasz porady prawnej lub kontaktu ze mną w innej sprawie, niż wpis na blogu, skontaktuj się ze mną przez formularz dostępny w zakładce Kontakt

Poprzedni wpis:

Następny wpis: