To już trzecia Konstytucja w Polsce…
Po Konstytucji RP z 1997 r., Konstytucji dla Biznesu, pojawiła się Konstytucja dla Nauki.
Jaka będzie nowa Konstytucja?
Świat polskiej nauki żyje reformą jaką wprowadza tak zwana Konstytucja dla Nauki, czyli ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwana także ustawą 2.0.
Ustawa wchodzi w życie zasadniczo 1 października 2018 r.
Wiedz, że ustawa zawiera cały dział traktujący o cudzoziemcach w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
Ustawa przewiduje, że cudzoziemcy będą mogli podejmować studia, kształcenie w szkołach doktorskich, uczestniczyć w studiach podyplomowych i innych formach kształcenia. Cudzoziemiec będzie również uprawniony do podjęcia zatrudnienia w uczelni, a także będzie mógł uczestniczyć w prowadzeniu działalności naukowej.
Cudzoziemiec będzie mógł zostać zatrudniony jako nauczyciel akademicki, będzie mu również można powierzyć inną pracę zarobkową w zakresie zadań związanych z kształceniem i prowadzeniem działalności naukowej, przy czym nie będzie w tym celu konieczne uzyskanie zezwolenia i zgody organu zatrudnienia.
W sposób wyraźny określono również, że zatrudniony cudzoziemiec podlegać będzie obowiązkowi ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, a także będzie korzystał z uprawnień na zasadach obowiązujących polskich obywateli pozostających w stosunku pracy.
W przepisach wprowadzających ustawę 2.0, zmieniono także ustawę o cudzoziemcach w części dotyczącej osób studiujących oraz naukowców.
Kończąc należy dodać, że Konstytucja dla Nauki nie jest żadną konstytucją.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }