Stało się. Unia Europejska otwiera swe bramy przed obywatelami Ukrainy.
Oto ruch bezwizowy z Ukrainą, który do niedawna wydawał się rzeczą nie do pomyślenia, staje się faktem. Rozporządzenie Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniające państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu zostanie od jutra (11.06.2017 r.) zmienione. Przyzna obywatelom Ukrainy prawo do ruchu bezwizowego na terenie UE.
Jeśli śledzisz bloga regularnie, to nie jest to dla Ciebie nowa wiadomość. Pisałem już o tym wcześniej tutaj. Jednak mam dla Ciebie ważną nowinę.
Z informacji zamieszczanych w Internecie można było wnioskować, że ruch bezwizowy dla obywateli Ukrainy zostanie uruchomiony tylko w wybranych celach (biznesowych, turystycznych, rodzinnych), zaś wykonywanie pracy podczas pobytu na podstawie ruchu bezwizowego będzie wyłączone.
A nie jest.
O co chodzi ? Sam pobyt w ramach ruchu bezwizowego do pracy jeszcze nie uprawnia. Natomiast obywatel Ukrainy, który wjedzie do Polski w ramach ruchu bezwizowego, będzie mógł podjąć pracę na podstawie sławnego oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Będzie także mógł wykonywać pracę na podstawie zezwolenia.
Takie stanowisko – póki co – prezentuje oficjalnie Straż Graniczna (moim zdaniem zresztą, słusznie).
Pamiętaj, że:
- ruch bezwizowy dotyczy wyłącznie posiadaczy paszportów biometrycznych wydanych przez Ukrainę zgodnie z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO);
- ruch bezwizowy obejmuje prawo do pobytu na terenie UE, gdy nie przekracza on 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu;
- ruch bezwizowy z UE nie dotyczy terytorium Irlandii i Wielkiej Brytanii.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Jednak stało się to faktem, a nie wierzyłem szczerze mówiąc.
Czy w te 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu wlicza się czas również czas spędzony w Polsce na podstawie wizy?
Przykład:
Obcokrajowcowi kończy się wiza i na jej podstawie przez cały rok był w Polsce. Czy po powrocie na Ukrainę od razu może przyjechać do Polski? Czy musi odczekać ileś dni?