Na kanwie doświadczeń programu Poland. Business Harbour ma być łatwiej uzyskać pobyt w Polsce.
Przynajmniej dla niektórych osób prowadzących firmę.
Ułatwienia dla uczestników programów wsparcia
Planowana jest zmiana, polegająca na pominięciu wymogów dotyczących dochodowości lub zatrudnienia, lub spełnienia w przyszłości warunków, wynikających z art. 142 ust. 1 pkt 3 ustawy o cudzoziemcach, dla prowadzących działalność gospodarczą.
Przepis jest dobrze znany wszystkim ubiegającym się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Chodzi o to, żeby podmiot, który prowadzi działalność gospodarczą:
a) w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej osiągnął dochód nie niższy niż 12-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w województwie, w którym podmiot ten ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, w roku poprzedzającym złożenie wniosku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, lub zatrudnia na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej przez okres 1 roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej 2 pracowników będących obywatelami polskimi lub cudzoziemcami, o których mowa w art. 87 ust. 1 pkt 1-9 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, lub
b) wykazał, że posiada środki pozwalające na spełnienie w przyszłości warunków określonych w lit. a lub prowadzi działania pozwalające na spełnienie w przyszłości tych warunków, w szczególności przyczyniające się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.
Dla wielu są to warunki zaporowe.
Dla kogo ta zmiana – dla podmiotów objętych programem wsparcia wpisanym w wykaz właściwego ministra.
Planowany termin wejścia w życie zmiany 1.09.2021 r.
Robert Jaroszewski
radca prawny
Photo by Medienstürmer on Unsplash
***
„Poland. Business Harbour” i inni
Z dniem 1 grudnia 2020 r. poszerzył się katalog osób, którym dopuszczalne jest powierzenie wykonywania pracy bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
Dotyczy to:
- posiadających ważną wizę wydaną w celu, o którym mowa w art. 60 ust. 1 pkt 23 ustawy o cudzoziemcach (przyjazd ze względów humanitarnych z uwagi na interes państwa lub zobowiązania międzynarodowe);
- posiadających ważną wizę z adnotacją „Poland. Business Harbour” [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }