Właśnie złożyłem wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, przewidywany czas załatwienia sprawy – 4 miesiące.
Pisałem już o ponagleniu, czas wskazać inny środek zwalczający bezczynność lub przewlekłość organu w prowadzonym postępowaniu administracyjnym.
Skarga do sądu administracyjnego.
Sąd, uwzględniając skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania:
1) zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie rozstrzygnięcia;
2) stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania (jeżeli organ załatwi sprawę po wniesieniu skargi).
Jednocześnie sąd stwierdza, czy bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa.
Sąd może orzec o istnieniu lub nieistnieniu uprawnienia lub obowiązku, jeżeli pozwala na to charakter sprawy oraz niebudzące uzasadnionych wątpliwości okoliczności jej stanu faktycznego i prawnego. Nie liczyłbym jednak na to orzeczenie w realiach spraw dotyczących cudzoziemców.
Sąd może orzec o wymierzeniu organowi grzywny lub przyznać od organu na rzecz skarżącego sumę pieniężną do wysokości połowy dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej. I choć jest to uprawnienie, sądy korzystają z tej możliwości, zasądzając na rzecz cudzoziemców nawet kilkutysięczne kwoty.
W tym miejscu prezentuję wyrok, który jest wzorcowym opisem sytuacji z jaką wielu się zmaga.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }